لبخند لثه ای چیست؟ | روش های اصلاح طرح لبخند با جراحی و لیزر

اگر احساس می کنید هنگام خندیدن لثه های شما در معرض دید هستند و بر اعتماد به نفس شما تاثیر می گذارد، نگران نباشید. طیف وسیعی از گزینه های درمانی برای آن وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد:

گفتنی است برای زیباتر شدن لبخند، همراه این درمان ها، از ونیر یا باندینگ هم استفاده می شود.

لبخند لثه ای چیست ؟

 

Gummy smile treatment sherman oaks

 

هیچ تعریف علمی دقیقی از لبخند لثه ای وجود ندارد، با این حال، اگر احساس می کنید هنگام لبخند زدن، لثه شما بیش از حد به چشم می آید، لبخند لثه ای دارید. در معرض دید قرار گرفتن سه تا چهار میلی متر لثه منجر به این مشکل می شود.

مقدار لثه ای که در لبخند خود می بینید با موارد زیر تعیین می شود:

 

 • شکل و اندازه دندان ها
 • زاویه ای که فک در مقایسه با بقیه قسمت های صورت دارد.
 • حرکت لب ها در هنگام لبخند زدن

دلیل ایجاد لبخند لثه ای

علل لبخند لثه ای ممکن است به دندان ها، لثه ها، لب ها یا فک مربوط باشد و شناسایی دلیل آن در حصول اطمینان از ارائه درمان صحیح مهم است. شایع ترین علل ایجاد لبخند لثه ای عبارتند از:

 

 • هیپرپلازی یا هیپرتروفی لثه که در اصل بزرگ شدن بافت لثه است. در برخی موارد، این امر می تواند ناشی از مصرف دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی، جلوگیری کننده از تشنج و یا درمان کننده فشار خون باشد.
 • یک عضله لب بیش فعال می تواند لب را بیش از حد بالا بیاورد و لثه ها را در معرض دید قرار دهد.
 • ژنتیک
 • رشد بیش از حد ماگزیلا (فک بالا). این رشد بیش از حد فک است که باعث بیرون زدگی لثه ها می شود.
 • لب بالایی کوتاه است و نمی تواند لثه را بپوشاند.
 • دندان هایی که در مقایسه با لثه کوچک به نظر می رسند.
 • بافت لثه تا حدی دندان هایی را می پوشاند که کوتاه تر از حد طبیعی به نظر می رسند.

 

در بسیاری از موارد به دلیل عوامل ژنتیکی امکان پیشگیری وجود ندارد، اما با درمان صحیح می توان ظاهر لبخند را زیبا کرد.

گزینه های درمانی برای لبخند لثه ای

درمان های مختلفی برای لبخند لثه ای وجود دارد و بر اساس نیازهای فرد برنامه درمانی تنظیم می شود تا درمانی با کمترین درد داشته باشد.

لیفت و کانتورینگ لثه با جراحی

12 1

 

هنگامی که لثه بیش از حد دندان ها را می پوشاند، می توان با جراحی این مشکل را حل کرد. به این روش دندانپزشکی زیبایی کانتورینگ لثه نیز گفته می شود. در این درمان بافت اضافی لثه برداشته می شود.

ابتدا در محل انجام کانتورینگ از بی حس کننده موضعی استفاده می شود تا بدون درد انجام شود. سپس به آرامی لثه ها اصلاح و شکل داده می شوند. با این کار سطح بیشتری از دندان ها آشکار می شوند.

این جراحی اغلب در یک جلسه انجام می شود. با این حال، ممکن است لازم باشد بعد از یک هفته مراجعه ای به دندانپزشکی صورت گیرد. نتایج جراحی لیفت لثه دائمی است و نیازی نیست نگران رشد مجدد لثه بود.

لیفت و کانتورینگ لثه با لیزر   (برای اطلاع بیشتر خواندن این لینک را توصیه می کنیم)

لیفت لثه با لیزر 1200x675 1

گزینه دیگری برای از بین بردن لثه اضافی از دندان استفاده از لیزر است.

درمان تغییر شکل لثه با لیزر با هدف ایجاد کانتور و تغییر شکل لثه ها به گونه ای است که لثه ها مرتب تر و کوچک تر به نظر برسند. این یک روش ساده است که معمولاً می تواند با یک بار مراجعه به کلینیک دندانپزشکی انجام شود.

 

دندانپزشک از لیزر برای تراشیدن لثه ها استفاده می کند و بافت اضافی را از بین می برد. لیزر می تواند رگ های خونی را به طور خودکار ببندد، که به کاهش تورم و خونریزی بعد از آن کمک می کند.

 

این روند تقریباً بدون درد است و بیشتر درد و ناراحتی، بعد از خود درمان احساس می شود. برای کمک به تسکین درد می توان از مسکن های بدون نسخه استفاده کرد.

روکش و باندینگ برای اصلاح لبخند لثه ای

لبخند لثه ای

 

برای بهبود تعادل بین دندان ها و لثه ها، می توان از ونیرها استفاده کرد. این درمان زیبایی غیر تهاجمی، باعث می‌شود دندان ها بزرگتر به نظر برسند.

ونیرها پوسته های پرسلنی ظریفی هستند که روی دندان ها قرار می‌گیرند و با حفظ ظاهر طبیعی، آن ها را زیباتر می کنند.

باندینگ عمل زیبایی ساده دیگری است که ظاهر لبخند را بهبود می بخشد. با استفاده از کامپوزیت همرنگ دندان، دندان ها به طرز ماهرانه ای تغییر شکل داده می شوند.

بوتاکس و تغییر موقعیت لب برای اصلاح لبخند لثه ای

اگر محل قرارگیری لب ها مشکل داشته باشد می‌توان از تزریق سم بوتولینوم نوع A که بیشتر به عنوان «بوتاکس» شناخته می‌شود، استفاده کرد.

 

بوتاکس به طور موقت ماهیچه های بالابر لب را شل می کند. این امر باعث می‌شود که هنگام لبخند زدن لب زیاد بالا نرود. نتایج تزریق بوتاکس به طور کلی بین سه تا چهار ماه باقی می ماند.

بوتاکس روشی بی خطر است که حجم لب ها را نیز افزایش می دهد و خطوط عمودی اطراف دهان را کاهش می دهد.

پس از کاهش اثرات بوتاکس باید برای تزریق مجدد اقدام شود اما بوتاکس نسبت به گزینه های جراحی مقرون به صرفه تر و کمتر تهاجمی است.

دکتر علیرضا میرزائی
 • دانش آموخته لیزر از دانشگاه RWT آخن آلمان
 • مشاور عالی بخش لیزر دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی
 • مدرس رسمی Institute of Esthetic & Restorative Dentistry آلمان
 • مدرس بخش لیزر آکادمی اندودانتیکس های ایران

برای دریافت بهترین راهکار و مشاوره برای اصلاح طرح لبخند ، بازسازی دندان های از دست رفته و تجربه دندانپزشکی بدون درد با مطب دکتر علیرضا میرزائی ۰0114423450322391662 –021 تماس بگیرید.

و یا پیام خود را در فرم ارسال پیام برای ما بفرستید »

شماره واتساپ ۰۹۳۸۳۸۰۱۵۳۴ 

Choose your preferred day and time.

Contact you – free consultation