چرا روکش های زیرکونیا بهترین روکش دندان است؟

چرا روکش زیرکونیا

روکش های زیرکونیا از یک ماده سرامیکی فوق العاده سختی ساخته شده اند که عملاً تخریب ناپذیر است. به دلیل این ویژگی، زیرکونیا به ویژه برای روکش های خلفی و بریج های چند واحدی مناسب است. ماندگاری زیرکونیا برای بیماران مبتلا به دندان قروچه یا قدرت گاز زدن بالا مناسب است.

انواع روکش های زیرکونیا

سه نوع متمایز روکش زیرکونیا وجود دارد. زیرکونیای کانتور کامل، زیرکونیای کانتور کامل تمام شفاف و پرسلن متصل به زیرکونیا.

کانتور کامل

چرا روکش زیرکونیا

 

 

زیرکونیای تمام کانتور با استحکام عالی خود شناخته شده است و برای بیمارانی که قدرت گاز گرفتن بالا، دندان قروچه یا حتی هدایت دندان نیش شدید دارند، مناسب است.

کانتور کامل تمام شفاف

چرا روکش زیرکونیا

 

روکش زیرکونیا تمام شفاف کانتور کامل بیشتر برای مناطقی که در معرض نیروهای گاز گرفتن و ساییدن بسیار کمتری هستند اما باید زیبا دیده شوند مناسب است.

پرسلن متصل به زیرکونیا

چرا روکش زیرکونیا

 

پرسلن متصل به زیرکونیا (PFZ) روکش زیرکونیایی تمام کانتوری است که برای زیبایی و در عین حال به خطر نیافتادن مقاومت آن بخشی بر روی روکش بریده شده است و سپس، روکشی از پرسلن شفاف بر روی آن قرار گرفته و به آن جوش می خورد. PFZ ترکیبی نهایی از مقاومت در برابر سایش و زیبایی است.

ویژگی های خاص زیرکونیا

روکش های زیرکونیا برای اولین بار در سال 2010 به دندانپزشکی معرفی شدند. قبل از آن از زیرکونیا برای پست های ریشه و ایمپلنت های دندانی استفاده می شد.


برای آماده سازی بلوک های زیرکونیای جامد فشرده در اختیار لابراتوار دندانپزشکی قرار می گیرد و سپس این بلوک ها با استفاده از روش CAD/CAM به شکل روکش یا چارچوب 3 بعدی تراش داده می‌شوند و ساخت ترمیمی بدون فضای خالی و مناسب را تضمین می کنند.


در این فرآیند هیچ فلزی دخیل نیست، که اجازه می‌دهد حاشیه های روکش از لحاظ زیبایی بدون خطوط یا سایه‌های تیره باشند.

کاربردهای ترمیمی زیرکونیا

زیرکونیا کاربرد های ترمیمی مختلفی از جمله پوشش کامل روکش، پل های چند واحدی، چارچوب برای روکش ها و بریج های پرسلن متصل به زیرکونیا دارد.

زیرکونیا از چه چیزی ساخته شده است؟

زیرکونیا از دی اکسید زیرکونیا (اکسید فلزی) ساخته شده است. استحکام باورنکردنی زیرکونیای یکپارچه که برای ترمیم دندان استفاده می شود به دلیل خواص کریستالی چهار گوشه یا تتراگونال آن است. این ماده تمام سرامیکی برای پایداری به زیرسازی فلزی نامطلوب نیاز ندارد، در برابر سایش مقاوم است و به سختی ترک می‌خورد.

دستورالعمل های آماده سازی دندان برای روکش های زیرکونیا

روکش‌های زیرکونیا نیز مانند روکش های پرسلن متصل به فلز نیاز به آماده سازی مکانیکی دندانی دارند. زوایای تیز و لبه های دندان باید گرد و شانه ها پخ شوند. لبه های لثه بایدحداقل 0.6 میلی متر عمق داشته و دیواره های محوری حداقل 1.0 میلی متر عمق با کاهش اکلوزال آناتومیک 1.5 میلی متر را دارا باشند.

 

انتخاب رنگ

آزمایشگاه دندانپزشکی زیرکونیا گزینه های رنگی متعددی را ارائه می‌دهد که مطابق با راهنمای سایه کلاسیک ویتا است. رنگ آمیزی سفارشی اجازه می دهد تا ترمیم زیرکونیا آماده شده به طور یکپارچه با ترمیم های موجود و دندان های طبیعی هماهنگ باشد.

نصب روکش
ممکن است در زمانی که بر روی صندلی دندانپزشکی نشسته اید با استفاده از ترکیبی از سنگ های سبز یا فرزهای الماسی تنظیمات کوچی بر روی روکش انجام شود و سپس با استفاده از سمان دندانی گلایس آینومر بر روی دندان چسبانده شود.

 

روکش های زیرکونیا چقدر دوام دارند؟

میانگین طول عمر روکش های زیرکونیا در حال حاضر ناشناخته است. روکش های زیرکونیا در مقایسه با سایر انواع روکش های مورد استفاده در دندانپزشکی نسبتاً جدید هستند. بنابراین، مطالعات دقیق طول عمر در حال حاضر در دسترس نیست. میانگین طول عمر تقریباً 20 سال تخمین زده می شود. البته، مدت زمان ماندگاری هر ترمیم دندان در داخل بدن به شدت به مراقبت و عادات هر بیمار بستگی دارد.

 

آیا روکش های زیرکونیا ایمن هستند؟

دی اکسید زیرکونیا تمام سرامیک از دهه 1960 به طور گسترده در زمینه پروتزهای پزشکی، مانند تعویض مفصل، استفاده شده است. در دهه 1990، زیرکونیا در قالب پست های ریشه و ایمپلنت های دندانی به دندانپزشکی معرفی شد. روکش های زیرکونیا در سال 2010 به صورت تجاری در دسترس قرار گرفت. زیرکونیا سابقه طولانی استفاده در بدن انسان دارد.

استحکام و زیست سازگاری، آن را به گزینه ای ایده آل و ایمن برای مواد ترمیمی دندان تبدیل می کند. بسیاری از بیماران در مورد استفاده از فلزات در ترمیم دندان و اینکه چگونه ممکن است منجر به اثرات نامطلوب سلامتی شوند، نگران هستند. با زیرکونیا، این نگرانی کاهش می یابد زیرا این ماده از نظر شیمیایی واکنشی ندارد.

منابع : مقالات معتبر بین المللی دندانپزشکی و سلامت

دکتر علیرضا میرزائی
  • دانش آموخته لیزر از دانشگاه RWT آخن آلمان
  • مشاور عالی بخش لیزر دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی
  • مدرس رسمی Institute of Esthetic & Restorative Dentistry آلمان
  • مدرس بخش لیزر آکادمی اندودانتیکس های ایران

برای دریافت بهترین راهکار و مشاوره برای اصلاح طرح لبخند ، بازسازی دندان های از دست رفته و تجربه دندانپزشکی بدون درد با مطب دکتر علیرضا میرزائی ۰0114423450322391662 –021 تماس بگیرید.

و یا پیام خود را در فرم ارسال پیام برای ما بفرستید »

شماره واتساپ ۰۹۳۸۳۸۰۱۵۳۴ 

Choose your preferred day and time.

Contact you – free consultation