Search
Close this search box.

عصب کشی دندان با لیزر و تک فایل های رسیپروک(Reciproc)

عصب کشی دندان با تک فایل های رسیپروک(Reciproc) و لیزر

عصب کشی دندان یکی از خدمات دندانپزشکی به نسبت پیچیده است که باید با دقت و مهارت کافی انجام شود تا عفونت ناحیه پالپ دندان برنگردد و نیاز به عصب کشی دوباره یا کشیدن دندان نباشد. همچنین در این راستا باید کانال های ریشه به خوبی ضدعفونی شوند.

دندان افراد زمانی نیاز به عصب کشی پیدا می کند که ناحیه پالپ دندانی دچار التهاب و عفونت شده باشد. در روش سنتی دندانپزشکان ابتدا با مته های پر سر و صدا مینای دندان در بالای کانال ها را برداشته و سپس با استفاده از فایل های با سایز های مختلف منطقه پالپ را بخوبی تخلیه و سپس ضد عفونی کرده و محل آن را پر می کنند تا عوامل عفونت زا دیگر به آن محل راه پیدا نکنند.

در عصب کشی از فایل های با سایز مختلف استفاده می شود تا پالپ کامل تخلیه شود و انجام این کار برای دندانپزشک پیچیدگی های خاص خود را دارد. علاوه بر این سر و صدای مته ها و درد پس از عصب کشی آزار دهنده است. حتی گاهی به دلیل ضدعفونی نشدن کامل کانال یا تخلیه ناکامل آن نیاز به عصب کشی دوباره وجود دارد.

امروزه با تلاش های فراوان سیستم تک فایلی رسیپروک (Reciproc) و لیزر بهترین عصب کشی ها را به بیماران هدیه می دهند.

تک فایل رسیپروک چیست؟

همانطور که می دانید دندانپزشکان برای خارج کردن محتوی کانال ریشه دندان از ابزارهای سوزن مانند باریکی در سایز های مختلف (فایل های مختلف) استفاده می کنند. کانال باید کامل تخلیه شود پس با پایین رفتن در کانال فایل دیگری با اندازه متفاوت نیاز است تا بتواند از کانال ریشه عبور کرده و مواد را خارج کند.

تک فایل رسیپروک فایل های جدیدی هستند که با استفاده از آن ها دیگر نیاز به استفاده از سری سایزی فایل ها نیست.

همانطور که از نام این فایل (تک فایل) مشخص است برای هر بیمار تنها یک فایل استفاده می شود. همچنین این تک فایل بصورت رفت و برگشتی (در جهت یا خلاف جهت عقربه های ساعت) عمل می کند و نقطه عطفی در درمان کانال ریشه به حساب می آید. میزان چرخش قابل تنظیم است و مانند سیستم های سنتی بصورت درجا عمل نمی کند.

مزایای تک فایل های رسیپروک نسبت به فایل های سنتی عصب کشی

این تک فایل عصب کشی در مقایسه با فایل های سنتی دارای مزایایی است که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

 • با استفاده از این تک فایل ها کانال ریشه را می توان به طور کامل تنها با یک ابزار رفت و برگشتی آماده کرد.
 • آموزش آماده سازی کانال ریشه با Reciproc ساده است.
 • انتخاب فایل آسان است. تنها یک فایل انتخاب می شود که با دندان بیمار مطابق است.
 • استفاده از آن ها بی خطر است. حرکت رفت و برگشتی اصلی با زوایای چرخش خاص خود و همچنین شتاب و کاهش سرعت کنترل شده آن منجر به مقاومت بالاتر در برابر خستگی چرخشی و کاهش خطر شکستگی ابزار می شود.
 • تک فایل های رسیپروک بصورت یکبار مصرف استفاده می شوند و خطر آلودگی متقاطع را کاهش می دهند و از آنجایی که برای هر فرد فقط یک تک فایل استفاده می شود از استفاده بیش از حد از فایل ها جلوگیری می شود.
 • این فایل ها کارآمد هستند. سطح مقطع s شکل به لطف طراحی خاص آن ها باعث می شود که خود به آرامی در داخل کانال حرکت کنند و برش را انجام دهند. ابزار بدون فشار حرکت می کند، به طوری که فشار روی عاج به حداقل می رسد.
 • زمان آماده سازی کانال ریشه کاهش می یابد.

استفاده از لیزر در عصب کشی

در ابتدای مقاله در مورد روش سنتی استفاده از مته و فایل های با سایز مختلف برای عصب کشی صحبت کردیم. در این بخش قرار است در مورد کاربرد لیزر در عصب کشی و مزایای آن نسبت به روش سنتی صخبت کنیم.

در فرآیند عصب کشی می توان از لیزر برای سوراخ کردن و برداشتن مختصر بافت سخت دندان استفاده کرد. در نتیجه می توان با لیزر دندان را برش  داده و به کانال های ریشه دندان دسترسی پیدا کرد. در ادامه لیزر بافت نرم به راحتی مواد داخل این کانال ها را از بین برده و آن را ضد عفونی می کند. گفتنی است با استفاده از لیزر دیگر خونریزی همراه با عصب کشی وجود نخواهد داشت چرا که این خونریزی در روند عصب کشی مشکلاتی را ایجاد می کند.

بعد از ضد عفونی، کانال ها باید با مواد پر کننده مهر و موم شوند در این حال نیز می توان از لیزر برای سفت کردن مواد پرکردنی استفاده کرد.

با این اوصاف با تکنولوژی های جدید لیزر و تک فایل ها، عصب کشی دندان راحت تر انجام می شود و درصد موفق بودن آن در نتیجه ضد عفونی کامل محل کانال و خروج کامل پالپ بسیار بالا می آید.

 

دکتر علیرضا میرزائی
 • دانش آموخته لیزر از دانشگاه RWT آخن آلمان
 • مشاور عالی بخش لیزر دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی
 • مدرس رسمی Institute of Esthetic & Restorative Dentistry آلمان
 • مدرس بخش لیزر آکادمی اندودانتیکس های ایران

برای دریافت بهترین راهکار و مشاوره برای اصلاح طرح لبخند ، بازسازی دندان های از دست رفته و تجربه دندانپزشکی بدون درد با مطب دکتر علیرضا میرزائی ۰0114423450322391662 –021 تماس بگیرید.

و یا پیام خود را در فرم ارسال پیام برای ما بفرستید »

شماره واتساپ ۰۹۳۸۳۸۰۱۵۳۴ 

Choose your preferred day and time.

Contact you – free consultation