Search
Close this search box.

مقایسه ونیرهای ایمکس (Emax) و زیرکونیا

ونیرهای ایمکس (Emax) و زیرکونیا

هنگامی که صحبت از اصلاح عیوب دندان های طبیعی می شود، ونیر ایمکس و ونیر زیرکونیا اغلب بهترین انتخاب برای متخصصان دندانپزشکی و بیماران هستند. دلیل اصلی این انتخاب این است که ونیر ایمکس و ونیر زیرکونیا در مقایسه با سایر درمان های ترمیمی ساختار دندان را کمتر تغییر می دهند.

بیماران ونیر ایمکس و ونیر زیرکونیا را دوست دارند زیرا بدون احساس درد و ناراحتی در طی نصب آن ها می توانند دندان ها را تغییر دهند و لبخندی زیبا را برای آن ها به ارمغان بیاورند.

ونیر ایمکس چیست؟

emax veneers

ونیر های ایمکس نوع خاصی از روکش لمینتها هستند که از شیشه سرامیک لیتیوم دی سیلیکاتی فرموله شده اند.

خواص لیتیوم دی سیلیکات زیبایی واقعی را به همراه دارد و حتی زمانی که به عنوان ترمیم های بسیار نازک مورد استفاده قرار می گیرد، استحکام زیادی دارد و در مقایسه با ونیر های سنتی پرسلن میزان کمتری از دندان تراشیده می شود. خصوصیت شفاف و انعکاسی بودن آن شبیه مینای دندان است. همچنین به خوبی با دندان های مجاور هماهنگ می شود بطوری که تشخیص آن ها از دندان طبیعی مشکل خواهد بود.

ونیر زیرکونیا چیست؟

ونیر های زیرکونیایی یکپارچه تراش داده شده با کد کم با ترکیب دی اکسید زیرکونیوم تثبیت شده با ایتریوم، جزء تازه وارد های بازار هستند. این ماده زیست سازگار همان سرامیکی است که برای ساخت جایگزین های مفصل پزشکی غیرفلزی و ایمپلنت های دندان تمام سرامیکی استفاده می‌شود.

زیرکونیا ماده ای بسیار قوی است که ظاهر حجیم پرسلن سنتی را ندارد. به دلیل استحکام زیاد آن، سایش، شکستگی یا ترک خوردن آن دشوار است و نسبت به سایر مواد دندانپزشکی مقاومت خمشی بیشتری ارائه می دهد.

مزایای ایمکس

 • ظاهر طبیعی بی نظیری دارد.
 • به طور یکپارچه با دندان های مجاور هماهنگ می شود.
 • برای نصب تنها نیاز به تراش 0.3 تا 0.5 میلی متری دندان است و ساختار دندان را حفظ می کند.
 • در برابر شکستگی قوی تر و بسیار مقاوم تر از ونیرهای پرسلن است.
 • برای استحکام بیشتر، می‌توان آن را با مواد قوی تری مانند زیرکونیا ترکیب کرد.
 • بر اساس مراقبت و بهداشت بیمار طول عمر آن به طور متوسط 15 تا 20 سال است

مزایای زیرکونیا

 • از یک ماده 100٪ زیست سازگار ساخته شده است
 • مقاوم بوده و ظاهر حجیمی ندارد
 • پنهان کننده نواحی تیره و لکه های ذاتی است.
 • مقاومت آن در برابر شکستگی بیشتر از سایر مواد ونیر شیشه-سرامیکی است.
 • بهترین انتخاب برای بیماران دارای دندان قروچه است.
 • طول عمر آن بیش از 20 سال (براساس مراقبت بیمار و بهداشت دهان و دندان) است.

هدف استفاده از روکش زیبایی ونیر پوشاندن چیزی است که نامطلوب به نظر می رسد و ظاهر کلی بهبود یافته را به ارمغان می آورد. با توجه به این ماموریت، ماده انتخاب شده باید ظاهری شبیه به دندان های طبیعی ایجاد کند. هر دو ونیرهای ایمکس و زیرکونیا این کار را به خوبی انجام می دهند.

اما در زمانی که صحبت از ارائه کیفیتی واقعی تر و شفاف تر می شود که به ساختار دندان زیرین اجازه می دهد تا حدی بدرخشد، Emax عالی است. هنگامی که هدف تغییر شکل دندان ها باشد، این ویژگی یک مزیت فوق العاده است. ونیر های Emax که به خوبی انتخاب شده اند حتی زیرک ترین ناظران را هم فریب می‌دهد.

انتخاب بالینی بین این دو ماده زمانی آشکارتر می شود که هدف پوشاندن و استتار ساختار های لکه دار یا تیره تر دندان در زیر باشد. در این مورد، زیرکونیا انتخاب زیبایی بهتری خواهد بود، زیرا کمی ضخیم تر و مات تر است و رنگ های تیره مانند دندان های متاثر از تتراسایکلین را پنهان می‌کند.

 

photo 2024 03 11 13 10 13

مقایسه مواد Emax و زیرکونیا

 

ونیرهای ایمکس (Emax) و زیرکونیا

اگر استحکام مبنای انتخاب شماست، بدانید که هر دوی این مواد در مقایسه با ونیرهای پرسلن سنتی بسیار بادوام هستند.

استحکام خمشی اندازه گیری میزان نیروی مورد نیاز برای شکستن نمونه آزمایشی با ضخامت و قطر مشخص است. هرچه استحکام خمشی بیشتر باشد، ماده در برابر شکستگی مقاومت بیشتری دارد. زیرکونیا استحکام خمشی استثنایی (900 تا 1100 مگا پاسکال) را ارائه می‌کند و دی سیلیکات لیتیوم استحکام 360 تا 400 مگاپاسکالی را دارد که همچنان نسبت به پرسلن مستعد لپ پر شدن (150 مگا پاسکال) بسیار برتر است.

البته باید این نکته را در نظر گرفت که ونیرهای زیرکونیا علاوه بر خواص مواد ذاتی، به ضخامت بیشتر و تراش کمی تهاجمی تر دندان 0.8 تا 1.5 میلی متری برای پایداری مواد نیاز دارند، در حالی که Emax سرامیکی بر پایه شیشه امکان آماده سازی محافظه کارانه تر دندان را فراهم می کند.

موارد استفاده از ونیرهای های ایمکس و زیرکونیا

دستیابی به بهترین نتیجه زیبایی شناختی برای بیماران همان چیزی است که در طراحی مجدد لبخند انجام می شود. اکثر موارد ونیر شامل تغییر ظاهر شش دندان قدامی فوقانی است زیرا این دندان ها برای اکثر بیماران اهمیت بالایی دارند و بیشترین تأثیر را دارند. پس بهترین گزینه استفاده از ونیر ایمکس برای این دندان ها است.

Emax واقعاً استاندارد زیبایی است و لبخندی بسیار زیبا را به بیمار هدیه می کند. علاوه بر این، می‌توان Emax را با مواد قوی تری مانند زیرکونیا برای پنهان کردن قسمت های تاریک زیرین ترکیب کرد.

البته همیشه هنگام انتخاب بین دو یا چند گزینه دلایلی برای انتخاب یکی وجود دارد. مثلا برای زمان هایی که افراد رفتارهایی مانند دندان قروچه یا عادت به جویدن یخ نشان می‌دهد، ونیر های زیرکونیا گزینه مناسب تری هستند. چرا که از بین گزینه های موجود زیرکونیا مقاومت بالایی در برابر ترک خوردن نشان می دهد. همچنین دندان های تیره یا عاج دندان را که تیره تر از مینا هستند را بخوبی می پوشاند.

منابع : مقالات معتبر بین المللی دندانپزشکی و سلامت

دکتر علیرضا میرزائی
 • دانش آموخته لیزر از دانشگاه RWT آخن آلمان
 • مشاور عالی بخش لیزر دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی
 • مدرس رسمی Institute of Esthetic & Restorative Dentistry آلمان
 • مدرس بخش لیزر آکادمی اندودانتیکس های ایران

برای دریافت بهترین راهکار و مشاوره برای اصلاح طرح لبخند ، بازسازی دندان های از دست رفته و تجربه دندانپزشکی بدون درد با مطب دکتر علیرضا میرزائی ۰0114423450322391662 –021 تماس بگیرید.

و یا پیام خود را در فرم ارسال پیام برای ما بفرستید »

شماره واتساپ ۰۹۳۸۳۸۰۱۵۳۴ 

Choose your preferred day and time.

Contact you – free consultation