لمینت های سرامیکی و ایمکس (E-MAX)

لمینت های سرامیکی و ایمکس (E-MAX) چیست

همه ی ما به اهمیت وجود دندان ها واقف هستیم. دندان ها علاوه بر نقش عملکردی خود، بر زیبایی افراد نیز تاثیر زیادی دارند. داشتن دندان های صاف و زیبا اعتماد به نفس فرد را افزایش می دهد. دندانپزشکی زیبایی با استفاده از روش های مختلف تلاش می کند لبخندی زیبا و کارآمد را به افراد هدیه دهد. یکی از این روش ها استفاده از انواع لمینت برای دندان ها است.

لمینت ها در اصل پوسته های نازکی هستند که بر روی دندان ها قرار می گیرند. انواع مختلف لمینت ها یا همان ونیر ها ترمیم های زیبایی، محافظ و ماندگاری هستند که لبخندی زیبا را برای افراد به ارمغان می آورند. در ادامه به بررسی لمینت های نوع سرامیکی و ایمکس (E-MAX) می پردازیم.

لمینت های سرامیکی

 

لمینت های سرامیکی و ایمکس (E-MAX)

سرامیک های دندانی موادی هستند که با هدف تولید پروتزهای دندانی طراحی شده اند که به نوبه خود برای جایگزینی ساختارهای دندانی از دست رفته یا آسیب دیده استفاده می شوند. سرامیک ها مواد معدنی و غیرفلزی هستند که توسط انسان با حرارت دادن مواد معدنی خام در دما های بالا ساخته می‌شود.

لمینت های سرامیکی هم همانطور که از اسم آن ها مشخص است از سرامیک ساخته شده اند و پر کاربردترین نوع لمینت هستند. آن ها خود به دو نوع ونیر های پرسلن فشرده (E-MAX) و ونیرهای پرسلن فلدسپاتی تقسیم می شوند.

ونیرهای پرسلن فلدسپاتی بصورت لایه لایه هستند (ضخیم هستند) و در دمای بالا سفت می شوند در صورتی که نوع ایمکس، ونیر لمینت تمام سرامیکی بسیار فشرده است که دارای رنگ شفاف، جذاب همراه با استحکام و دوام بیشتر است. این نوع لمینت از یک بلوک سرامیک حاوی لیتیوم دی سیلیکاتی ساخته شده است.

مزایای لمینت ونیرهای (E-MAX)

لمینت های سرامیکی و ایمکس (E-MAX)

لمینت ونیرهای E-MAX در مقایسه با سایر لمینت ها به حداقل آماده سازی دندان نیاز دارد و پیشرفتی در فناوری دندان محسوب می‌شود (گاهی حتی نیاز به آماده سازی سطح دندان نیز وجود ندارد). آن ها سخت و بادوام و دارای عمر طولانی بوده و در عین حال از نظر ظاهری ظریف هستند.

در این لمینت ها هیچ پایه آلیاژ فلزی وجود ندارد و به این معنی است که هیچ خط خاکستری ناخوشایندی در اطراف خط لثه وجود نخواهد داشت. همچنین مدت زمان آماده سازی آن ها کوتاه (یک هفته) است و از آنجایی که دندان ها یا نیاز به آماده سازی ندارند و یا میزان آماده سازی بسیار کم است این مدت زمان تا نصب ونیر برای بیمار ناخوشایند نخواهد بود. همچنین به دلیل سطح بسیار صاف این نوع لمینت پلاک و جرم بر روی آن ها تشکیل نمی شود.

دکتر علیرضا میرزائی – جراح دندانپزشک

  • مدرس ‌‌پژوهشگر
  • دانش آموخته لیزر از دانشگاه RWTH آخن آلمان
  • مدرس رسمی بخش لیزر دانشگاه RWTH آخن آلمان
  • پژوهشگر مرکز تحقیقات لیزر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
  • مشاور عالی بخش لیزر دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی
  • مدرس ارشد کمپانی Dentsply Sirona در ایران