کاشت ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه

کاشت ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه

زمانی که با کشیدن دندان آسیب دیده فوراً به جای آن یک ایمپلنت کاشته شود، ایمپلنت فوری انجام شده است. کاشت ایمپلنت در سوکت های تازه اولین بار توسط شولته و هیمکه در سال 1976 گزارش شده که در همان زمان ایمپلنت فوری نامگذاری شد.

کاشت ایمپلنت فوری چه زمانی انجام می شود؟

در جواب این سوال که آیا می توان دندان را کشید و ایمپلنت دندان را در همان روز انجام داد؟

پاسخ کوتاه مثبت است ولی پاسخ مفصل تر این است که ایمپلنت را فقط می توان گاهی در زمان کشیدن دندان گذاشت و تنها زمانی می توان آن را انجام داد که شرایط دندان اجازه دهد. در غیر این صورت، ایمپلنت ها معمولاً پس از یک دوره بهبودی، از 6 تا 10 هفته پس از برداشتن دندان انجام می‌شوند تا امکان بهبودی و به دست آوردن نتیجه مطلوب فراهم شود.

درمان چطور انجام می شود؟

کاشت دندان طبیعی 2 1

 

اولین قدم یک مشاوره جامع با دندانپزشک است که معمولاً با گرفتن سی تی اسکن سه بعدی یا تصویر اشعه ایکس برای ارزیابی عمق و عرض و تراکم استخوان شروع می شود.

در این زمان دندانپزشک با استفاده از داده های به دست آمده، بیماری های زمینه ای و سلامت کلی بیمار، سلامت دهان و نبود عفونت در آن فرد را برای کاندید ایمپلنت فوری بودن بررسی می کند. همچنین بیماران برای واجد شرایط بودن برای انجام عمل فوری به مقدار کافی بافت نرم نیاز دارند.

پس از کشیدن دندان، دندانپزشک حفره ای در محل، برای قرار گیری ایمپلنت، ایجاد می کند و پس از قرار گیری ایمپلنت، پروتز موقت بر روی آن قرار می دهد. این روش بارگذاری فوری (immediate loading) نامیده می شود. از روش بارگذاری فوری بیشتر برای دندان های جلویی استفاده می شود چرا که تاثیر زیادی بر روی ظاهر فرد دارد.

در برخی موارد پس از کشیدن دندان و قرار دادن ایمپلنت، اباتمنت بهبودی بر روی ایمپلنت قرار می گیرد (روش fresh socket) و پس از طی نمودن روند بهبودی، پروتز اصلی بر روی آن قرار می گیرد.  از این روش می توان برای تمام دندان ها استفاده کرد.

مزایای کاشت ایمپلنت فوری برای بیمار

بیماران همیشه به دنبال راه های درمانی ایمن و موثری هستند که در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین درد و ناراحتی انجام شوند. ایمپلنت فوری  (immediate-implant-placement) یکی از این راه حل ها است.

چرا که دیگر مدت زمان سه تا 6 ماهه مورد لازم برای بهبودی را نیاز ندارد. همچنین کاشت فوری ایمپلنت نیاز به مداخلات جراحی و روش های پیچیده پیوند استخوان را کاهش می دهد و بیمار به جای دو عمل، یک عمل جراحی انجام می‌دهد.

علاوه بر این ها این روش به حفظ ساختار بافت نرم و استخوان در مدت زمان ترمیم کمک می کند. گفتنی است که درصد موفقیت آن در مقایسه با روش سنتی تفاوت زیادی ندارد.

معایب ایمپلنت یک روزه immediate-implant-placement

در این روش ممکن است جویدن شدید منجر به شکست ایمپلنت شود و فرورفتگی هایی در لثه های اطراف ناحیه درمان ایجاد شود. همچنین خطر کاهش حجم استخوان از طریق فرآیند بهبودی وجود دارد که ساختار حمایت کننده ایمپلنت را به خطر می اندازد و به طور موثر توانایی تحمل وزن آن را کاهش می دهد.

تجربه و تخصص دندانپزشک در کاشت ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه

ایمپلنت یک روزه

 

این روش برای دندانپزشک چالش بر انگیز است بنابر این فقط یک دندانپزشک با تجربه یا متخصص ایمپلنت احتمالاً این روش را به عنوان یک گزینه درمانی پیشنهاد می کند.

از دندانپزشک خود بپرسید که آیا قبلاً عمل جراحی را انجام داده است و میزان موفقیت آنها چقدر است.

 

دکتر علیرضا میرزائی – جراح دندانپزشک

 

بهترین دندانپزشک مازندران

دکتر علیرضا میرزائی
  • دانش آموخته لیزر از دانشگاه RWT آخن آلمان
  • مشاور عالی بخش لیزر دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی
  • مدرس رسمی Institute of Esthetic & Restorative Dentistry آلمان
  • مدرس بخش لیزر آکادمی اندودانتیکس های ایران

برای دریافت بهترین راهکار و مشاوره برای اصلاح طرح لبخند ، بازسازی دندان های از دست رفته و تجربه دندانپزشکی بدون درد با مطب دکتر علیرضا میرزائی ۰0114423450322391662 –021 تماس بگیرید.

و یا پیام خود را در فرم ارسال پیام برای ما بفرستید »

شماره واتساپ ۰۹۳۸۳۸۰۱۵۳۴ 

Choose your preferred day and time.

Contact you – free consultation