مزایا و معایب دندان مصنوعی فوری Immediate Dentures

دندان مصنوعی فوری

وقتی فردی دندان های یک یا دو فک خود را از دست داده باشد می تواند تا زمان بهبودی و قرار دادن پروتز های دائمی از پروتزهای فوری یا همان پروتز های موقت استفاده کند.

با پروتز فوری فرد سریعاً دندان خواهد داشت و بدون دندان نمی ماند.اگر دندان هایتان را کشیده اید و قصد دارید از پروتز های دائمی استفاده کنید، باید چند هفته برای بهبودی دهانتان صبر کنید.

خوب نداشتن دندان برای مدتی به نسبت طولانی و تاثیر آن بر روی ظاهر می تواند بر اعتماد بنفس شما اثر گذاشته و حس شما را نسبت به خودتان ناخوشایند کند. در این حالت پیشنهاد می شود از دندان مصنوعی فوری استفاده کنید.

پروتز فوری موقت به بیماران این امکان را می دهند که تا زمانی که بافت لثه آن ها بهبود می یابد، یک مجموعه کامل از دندان های جایگزین داشته باشند و برای پروتز های دائمی خود آماده شوند.

معمولاً در همان روز کشیدن دندان یا درمان های دیگر، پروتز های فوری قرار داده می شوند. همانطور که دهان بهبود می یابد، لثه ها و استخوان ها ممکن است کوچک شوند و بنابراین پروتز فوری ریلاین می شود.

مزایای پروتز فوری:

5894389548

 

 • پروتز فوری امکان تنظیم به موقع و مؤثرتر برای استفاده از دندان مصنوعی، بلافاصله بعد از کشیدن دندان ها را فراهم می کند.
 • زمانی را برای بهبود بافت نرم و هرگونه تغییر در شکل و ساختار استخوان و بافت ها فراهم می کند.
 • به بیماران امکان بازگشت سریع به عملکرد طبیعی را می دهد.
 • پروتز فوری را می توان به راحتی با تغییراتی که در بافت ها ایجاد می‌شود، ریلاین کرد و به عنوان پروتز دائمی استفاده کرد.

معایب پروتز فوری

پروتز فوری

 

مانند هر روش دیگری، قرار دادن دندان مصنوعی فوری دارای محدودیت هایی است که باید از آن آگاه بود. برخی از افراد هستند که به دلیل مشکلاتی در سلامت عمومی و دهان و دندان، استفاده از دندان مصنوعی فوری برای آن ها توصیه نمی شود.

پروتز های فوری در عین داشتن مزایا دارای برخی معایب هم هستند که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد:

 • برای مشاهده تغییرات در لثه و عملکرد دهان در چند ماه اول نیاز به مراجعه بیشتر به مطب است. با بهبودی لثه ها در محل دندان های کشیده شده تناسب و فیت بودن اولیه پروتز از بین خواهد رفت. این امر طبیعی است.
 • به دلیل تغییراتی که پس از برداشتن دندان ها در بافت ها ایجاد می‌شود، پروتز های فوری معمولاً باید طی چند ماه توسط دندانپزشک ریلاین شوند که این امر مستلزم هزینه اضافی است و در برخی موارد باید دندان مصنوعی جدید ساخته شود.
 • از آنجایی که در زمان قرار دادن دندان مصنوعی فوری برخی از دندان ها هنوز در جای خود هستند، تا زمانی که دندان های طبیعی کشیده نشده اند نمی توان دید که دندان مصنوعی چگونه در دهان ظاهر می‌شود.
 • پروتزهای فوری معمولاً گرانتر هستند چرا که در طول بهبودی لثه نیاز به ریلاین داشته و حتی ممکن است نیاز به درست کردن پروتز دائمی وجود داشته باشد که هزینه را بالاتر می برد.
 • علاوه بر موارد گفته شد معایب و مشکلات همراه با دندان مصنوعی هم اضافه می شود.

معمولاً توصیه می شود که به جای استفاده از پروتز های مصنوعی از ایمپلنت دندان استفاده کرد یا اینکه سعی شود دندان های مصنوعی با پایه های ایمپلنت در محل خود ثابت شوند تا مشکلات همراه با دندان مصنوعی را تجربه نکنید.

پروتزهای فوری چگونه ساخته می شوند؟

پروتز فوری

 

کل این روش بسته به هر فرد ممکن است حداقل 1 هفته طول بکشد و در دو جلسه انجام می شود:

جلسه اول

در صورتی که فرد قبل از کشیدن دندان قصد خود را برای انتخاب پروتز دائمی اعلام کند، دندانپزشک از دهان قالب گیری انجام داده تا ایده ای در مورد طراحی پروتز ها داشته باشد و فرم و ویژگی های صورت را ارزیابی کند.

این قالب برای ساختن پروتز فوری به آزمایشگاه ارسال می شود. در این جلسه همچنین سلامت دندان های اطراف (در صورت وجود) ارزیابی می شود تا اطمینان حاصل شود که آن ها به اندازه کافی قوی هستند تا از پروتز حمایت کنند.

اگر بیمار دندان های خود را کشیده باشد و بعد مراجعه کند، دندانپزشک اغلب از بیماران می‌خواهد که عکس هایی از خود با دندان های طبیعی بیاورد تا بتوان از ویژگی های صورت، اندازه و طول دندان ها اطلاعاتی بدست آورد.

جلسه دوم

در صورتی که دندان های بیمار، پوسیده یا شکسته باشد و بیمار بخواهد پروتز فوری را جایگزین آن کند، دندان ها کشیده می شوند و دندان مصنوعی آماده شده در دهان قرار گرفته می شود.

برای بررسی این دندان مصنوعی فوری و تغییرات بافت نرم لثه نیاز به مراجعات بعدی وجود دارد. در این جلسه توصیه های لازم برای مراقبت از دهان پس از کشیدن دندان به شما ارائه می شود.

دکتر علیرضا میرزائی
 • دانش آموخته لیزر از دانشگاه RWT آخن آلمان
 • مشاور عالی بخش لیزر دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی
 • مدرس رسمی Institute of Esthetic & Restorative Dentistry آلمان
 • مدرس بخش لیزر آکادمی اندودانتیکس های ایران

برای دریافت بهترین راهکار و مشاوره برای اصلاح طرح لبخند ، بازسازی دندان های از دست رفته و تجربه دندانپزشکی بدون درد با مطب دکتر علیرضا میرزائی ۰0114423450322391662 –021 تماس بگیرید.

و یا پیام خود را در فرم ارسال پیام برای ما بفرستید »

شماره واتساپ ۰۹۳۸۳۸۰۱۵۳۴ 

Choose your preferred day and time.

Contact you – free consultation