عصب کشی دندان با لیزر

عصب کشی به چه دلیل انجام می شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد که دندانپزشکان ممکن است کانال ریشه یا همان عصب کشی را پیشنهاد کنند. دندانی که دارای پوسیدگی عمیق است؛ دارای ترک یا شکستگی است و یا در نتیجه اقدامات مکرر دندانپزشکی آسیب دیده و منجر به آسیب به داخلی ترین بخش دندان (پالپ) شده و دیگر قابل ترمیم نیست نیاز به عصب کشی دارد. ایده درمان ریشه این است که پالپ عفونی شده کاملاً تخیله شده و سپس محل آن با مواد پرکردنی پر شود.

عصب کشی به روش سنتی

image1 4 1

در روش سنتی از یک مته برای ایجاد یک دهانه برای دسترسی به داخل دندان استفاده می شود. سپس پالپ ملتهب و آسیب دیده برداشته می شود. وقتی پالپ کاملاً خارج شد ناحیه با آنتی بیوتیک ضد عفونی می شود و با استفاده از گوتاپرکا (لاتکس طبیعی) و ماده مخصوص مهر و موم می شود.

ممکن است در طول درمان از پر کردن موقت استفاده شود و هنگامی که تصویر اشعه ایکس تایید کرد دندان از عفونت پاک شده است، دندان می تواند با یک پرکننده دائمی مهر و موم شود و نهایتاً برای محافظت دندان آن را روکش می کنند.

عصب کشی دندان با کمک لیزر

در حالی که مته ها و سایر ابزارهای دندانپزشکی برای قرن ها به طور قابل اعتمادی برای برداشتن پالپ عفونی از دندان پوسیده استفاده شده اند، دندانپزشکی با لیزر عصب کشی را به شدت تغییر داده است. در عصب کشی می توان از لیزر برای تشخیص پوسیدگی، از بین بردن میکروارگانیسم ها و سوراخ کردن مختصر دندان ها استفاده کرد.

کانال ریشه لیزری اساساً همان روش سنتی را دنبال می کند، اما استفاده از لیزر به جای مته واقعاً تفاوت ایجاد می کند. با استفاده از لیزر بافت سخت، و بدون ایجاد سر و صدای مته دندانپزشکی، می توان دهانه اولیه را در دندان ایجاد کرد. سپس لیزر بافت نرم می‌تواند بافت آسیب دیده را با دقت و سرعت بسیار بیشتری تخلیه کند و دندان به میزان قابل توجهی تمیزتر از روش سنتی شود.

لیزر بافت نرم برای استریل کردن ساختارهای دندان، از جمله مناطقی مانند لوله های عاجی که ممکن است با درمان های معمولی به سختی به آن ها دسترسی پیدا کنید، استفاده می‌شود. این روش روش دقیق تری برای نمایاندن پالپ دندان ها و حفظ ساختار سالم تر دندان ارائه می دهد.

در صورت لزوم می توان از لیزر برای تغییر شکل دیواره های عاج کانال نیز استفاده کرد. اصطکاک کمتری در این فرآیند دخیل است که به طور قابل توجهی درد و ناراحتی را کاهش می دهد.

استفاده از لیزر اغلب خونریزی کمتری به همراه دارد. چرا که خونریزی مشکلاتی را در طی عصب کشی ایجاد می کند. علاوه بر این ها بیماران درد و ناراحتی کمتری را بعد از عصب کشی احساس می کنند. در برخی از بیمارانی که در گذشته کانال ریشه داشته اند و سپس دندان دیگر خود را با لیزر درمان کرده اند، درد و ناراحتی پس از عصب کشی به میزان قابل توجهی کمتر بوده است.

آیا لیزرها واقعا ایمن هستند؟

برخی از افراد برای استفاده از لیزر کمی ترس دارند. آن ها فکر می کنند که ممکن است دست دندانپزشک بلغزد و لیزر به دندان آن ها آسیب برساند. اما با اینکه لیزر می تواند برش ایجاد کند مانند شمشیر نوری نیست که سریع دندان را به دو نیم تقسیم کند. همچنین هر دندانپزشکی که کانال ریشه لیزری را انجام می‌دهد دوره های تخصصی را گذرانده و مهارت و تجربه کافی را دارد. پس نگران نباشید و ترس را کنار بگذارید.

 

لیزر آبی Blue Laser

Blue Laser 1

  • بهترین طول موج لیزر دایود دنیا
  • بهترین و‌کاملترین دستگاه لیزر دایود دنیا
  • تولید کمپانی Woodpecker

دکتر علیرضا میرزائی بعنوان “مدرس رسمی و بین المللی” کمپانی Woodpecker انتخاب شده اند

دکتر علیرضا میرزائی
  • دانش آموخته لیزر از دانشگاه RWT آخن آلمان
  • مشاور عالی بخش لیزر دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی
  • مدرس رسمی Institute of Esthetic & Restorative Dentistry آلمان
  • مدرس بخش لیزر آکادمی اندودانتیکس های ایران

برای دریافت بهترین راهکار و مشاوره برای اصلاح طرح لبخند ، بازسازی دندان های از دست رفته و تجربه دندانپزشکی بدون درد با مطب دکتر علیرضا میرزائی ۰0114423450322391662 –021 تماس بگیرید.

و یا پیام خود را در فرم ارسال پیام برای ما بفرستید »

شماره واتساپ ۰۹۳۸۳۸۰۱۵۳۴ 

Choose your preferred day and time.

Contact you – free consultation