جراحی ایمپلنت تحت آرام بخشی یا سدیشن (Sedation)

آنچه باید در مورد جراحی ایمپلنت تحت آرام بخشی یا سدیشن (Sedation) بدانید

ایمپلنت های دندانی به محبوب ترین گزینه جایگزینی دندان در سراسر جهان تبدیل شده اند. فرقی نمی‌کند که یک دندان تک، چند یا همه دندان هایتان را از دست داده اید. ایمپلنت های دندانی از نظر زیبایی شناختی زیباترین و بادوام ترین گزینه هستند.

اگر به دنبال جایگزینی دندان های از دست رفته خود با ایمپلنت هستید اما نگران دردناک بودن این روش هستید و گزینه هایی برای راحت و بدون درد بودن روش ایمپلنت جستجو می کنید این مقاله برای شما مناسب است. در این مقاله قرار است در مورد جراحی ایمپلنت تحت آرامبخشی صحبت کنیم.

آرامبخشی چیست؟

آرامبخشی برای کمک به کاهش اضطراب و درد در حین جراحی دهان و ایمپلنت و همچنین برای پیوند استخوان، کشیدن دندان ها، بخصوص دندان عقل، استفاده می شود. فناوری امروزی، از جمله آرام بخشی IV، انجام جراحی پیچیده دهان و فک و صورت در مطب را برای بیمار ممکن می‌سازد.

آرامبخشی برای ایمپلنت دندان و دیگر خدمات دندانپزشکی در چه زمانی ضرورت پیدا می کند؟

کاشت ایمپلنت دندانی یک روش ساده است که به طور معمول توسط دندانپزشکان در سراسر جهان انجام می شود. در بیشتر موارد، ایمپلنت دندانی با بی حسی موضعی انجام می شود. با این حال، دندانپزشکان ممکن است آن را در شرایط خاص تحت آرام بخشی آگاهانه یا حتی بیهوشی عمومی انجام دهند. در ادامه به این شرایط خاص اشاره خواهد شد:

  • افرادی که در زمان انجام خدمات دندانپزشکی به شدت دلهره و اضطراب یا فوبیای دندانپزشکی دارند
  • افرادی که با دندانپزشک همکاری نمی کنند (مانند کودکان).
  • افرادی که از نظر جسمی یا ذهنی دچار مشکل شده اند و نمی توانند حرکات خود را کنترل کنند یا نمی توانند برای مدت زمان طولانی بر روی صندلی بنشینند.
  • وقتی دندانپزشک می خواهد چندین کار دندانپزشکی را در یک جلسه انجام دهد.

انواع آرامبخشی مختلف بر اساس مواد مورد استفاده کدامند؟

استفاده از مواد با حداقل آرامبخشی از طریق استنشاق. در این روش بیمار از طریق ماسکی که روی بینی او قرار می گیرد، اکسید نیتروژن (که به نام «گاز خنده» شناخته می شود) را به همراه با اکسیژن استنشاق می کند. گاز به آرامش فرد کمک می کند. جراح فک و صورت می تواند میزان ماده آرام بخشی دریافتی را کنترل کند. این تنها شکل آرامبخشی است که ممکن است بعد از عمل فرد بتواند خودش به خانه برود.

آرام بخش خوراکی. بسته به دوز کل داده شده، آرام بخش خوراکی می تواند از حداقل تا متوسط متغیر باشد. برای حداقل آرامبخشی، بیمار حدود یک ساعت قبل از عمل یک قرص مصرف می کند. این قرص فرد را خواب‌آلود می‌کند اما همچنان بیدار خواهد بود.

ممکن است دوز بالاتری برای ایجاد آرامبخشی متوسط داده شود. برخی از افراد در اثر آرام بخشی متوسط خوراکی، در طول عمل واقعاً به خواب می‌روند. اگرچه معمولاً می توان آن ها را با یک تکان ملایم بیدار کرد.

آرام بخشی IV. که آرامبخشی متوسط در نظر گرفته می شود. در این حالت بیمار داروی آرام بخش را از طریق ورید دریافت می کند، بنابر این سریعتر عمل می کند. این روش به دندانپزشک اجازه می دهد تا سطح آرام بخشی را به طور مداوم تنظیم کند.

آرامبخشی عمیق و بیهوشی عمومی. بیمار دارو هایی را دریافت خواهد کرد که او را تقریباً یا کاملاً بیهوش می کند و در طول عمل در خواب بسیار عمیقی خواهد بود و تا زمانی که اثرات بیهوشی از بین نرود یا با دارو معکوس نشود، نمی تواند به راحتی بیدار شود.

صرف نظر از نوع آرام بخشی که فرد دریافت می کند، معمولاً بیمار به یک بی حس کننده موضعی نیز نیاز خواهد داشت.

گاز خنده به چه صورت برای آرامبخشی استفاده می شود؟

unnamed file

آرام بخشی گاز خنده، که با نام های استنشاقی یا آرام بخشی حداقل نیز شناخته می‌شود، روشی است که در آن از بیماران خواسته می‌شود از طریق ماسک گازی را استنشاق کنند که حاوی مخلوطی از اکسید نیتروژن و اکسیژن است. اکسید نیتروژن نه تنها خاصیت تسکین درد قوی دارد، بلکه بیماران را در حالت آرام بخشی نیز قرار می دهد. اثر این نوع آرامبخش کوتاه مدت است. به محض استنشاق گاز شروع می شود و پس از قطع شدن گاز به سرعت کاهش می یابد. آرام بخشی گاز خنده معمولاً برای بیمارانی که اضطراب خفیفی دارند استفاده می شود.

آرامبخشی آگاهانه چیست؟

آرام بخشی آگاهانه به تکنیک های مختلفی اطلاق می‌شود که در آن دندانپزشکان با استفاده از دارو های آرام بخش به بیماران کمک می‌کنند در حین انجام عمل های دندانپزشکی آرام شوند. در طول آرام بخشی آگاهانه، بیمار در حالت خواب‌آلود و آرام باقی می‌ماند. با این حال، به اندازه کافی هوشیار است تا به دستورالعمل های دندانپزشک خود پاسخ دهد. دندانپزشکان ممکن است بسته به مدت درمان مورد انتظار و سطح اضطراب از سطوح مختلفی از آرامبخشی استفاده کنند.

آرامبخش آگاهانه برای افرادی که ترس از دندان دارند، کسانی که قبلا تجربه بد دندانپزشکی داشته اند و بیماران دارای مشکلات جسمی یا ذهنی مناسب است.

ایمپلنت های دندانی با آرامبخشی IVچطور انجام می شوند؟

در واقع، آرام بخشی IV عمیق ترین شکل آرام بخشی است که فرد را در خواب عمیق فرو می‌برد و منجر به کند شدن تنفس می شود. بنابراین، آرام بخشی عمیق مستلزم حضور یک متخصص بیهوشی یا یک متخصص دندانپزشکی است که آموزش های حرفه ای را در زمینه بیهوشی گذرانده است تا به طور مداوم علائم حیاتی فرد را در طول عمل کنترل کند.

چه کسانی کاندید مناسبی برای استفاده از دندانپزشکی تحت آرامبخشی هستند؟

slider11

همانطور که گفته شد دندانپزشکی تحت آرامبخشی برای افراد مبتلا به فوبیای دندانی یا کسانی که قبلا تجربه دندانپزشکی بدی داشته اند مفید است. اگر می خواهید درمان ایمپلنت خود را تحت آرامبخشی انجام دهید و نمی دانید که آیا کاندید مناسبی هستید یا خیر، باید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

در حالی که آرامبخشی خفیف یا متوسط ممکن است برای همه بی خطر باشد. آرام بخش عمیق یا بیهوشی عمومی برای افرادی که از مشکلات قلبی یا تنفسی رنج می برند مناسب نیست. علاوه بر این، باید این واقعیت را نیز در نظر گرفت که درمان دندان تحت آرام بخشی گران تر خواهد بود.

آیا در نظر دارید ایمپلنت های دندانی را تحت آرامبخشی انجام دهید؟

اگر تصمیم دارید به خاطر شرایط خودتان ایمپلنت دندان خود را تحت آرامبخشی انجام دهید ما برای اینکار کلینیک دندانپزشکی دکتر میرزایی را به شما پیشنهاد می کنیم. در این مرکز، درمان توسط یکی از بهترین دندانپزشکان ایمپلنت و با کیفیت عالی انجام می شود. ما همچنین امکانات و تجهیزات لازم را برای انجام اقدامات آرامبخشی در دسترس داریم.

دکتر علیرضا میرزائی
  • دانش آموخته لیزر از دانشگاه RWT آخن آلمان
  • مشاور عالی بخش لیزر دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی
  • مدرس رسمی Institute of Esthetic & Restorative Dentistry آلمان
  • مدرس بخش لیزر آکادمی اندودانتیکس های ایران

برای دریافت بهترین راهکار و مشاوره برای اصلاح طرح لبخند ، بازسازی دندان های از دست رفته و تجربه دندانپزشکی بدون درد با مطب دکتر علیرضا میرزائی ۰0114423450322391662 –021 تماس بگیرید.

و یا پیام خود را در فرم ارسال پیام برای ما بفرستید »

شماره واتساپ ۰۹۳۸۳۸۰۱۵۳۴ 

Choose your preferred day and time.

Contact you – free consultation