ترمیم دندان با لیزر

همانطور که می دانید لیزر کاربرد های مختلفی در دندانپزشکی دارد. لیزر به دو صورت لیزر بافت سخت و بافت نرم در دندانپزشکی استفاده می شود. لیزر بافت نرم برای بافت های نرم دهان از جمله لثه کاربرد دارد و از لیزر بافت سخت برای تشخیص پوسیدگی، آماده کردن دندان ها برای پرکردن، سفت کردن مواد پرکننده و درمان حساسیت آن ها استفاده می شود.

در این مقاله قصد داریم تا از کاربرد لیزر در پرکردن و ترمیم دندان صحبت کنیم.

مزایای لیزر دندانپزشکی در مقایسه با روش های سنتی

استفاده از لیزر دندانپزشکی مزایای مشخصی دارد که برخی جنبه ذهنی و برخی دیگر جنبه جسمی دارند. به عنوان مثال، صدای مته می تواند اذیت کننده باشد اما لیزر هیچ صدای حفاری یا ارتعاشی تولید نمی کند، بنابر این بیمار کمتر مضطرب می شود.

لیزر همچنین می تواند:

  • ناراحتی کمتر
  • زمان بهبودی سریعتر
  • از دست دادن خون کمتر در مقایسه با روش سنتی
  • استفاده کمتر از مواد بی حسی
  • کاهش خطر عفونت
  • کاهش تحریک و درد بعد از خدمات دندانپزشکی را به همراه داشته باشد.

البته گفتنی است که مانند هر روش پزشکی دیگری، محدودیت هایی نیز در درمان با لیزر وجود دارد.

به عنوان مثال، لیزر را نمی توان روی دندان هایی که دارای پرکردگی یا پوسیدگی بین دندانی هستند و یا روی تاج یا بریج آسیب دیده استفاده کرد. دندانپزشک همچنین از استفاده از لیزر بر روی دندانی که دارای پوسیدگی بیش از حد است خودداری می کند. علاوه بر این ها در زمان استفاده از لیزر خطر آسیب لثه وجود دارد پس توصیه می شود که حتماً با دندانپزشک خود در زمینه استفاده از لیزر صحبت کنید.

استفاده از لیزر برای پر کردن دندان

همانطور که می دانید در روش سنتی پر کردن دندان ابتدا از دندان ها تصویر برداری اشعه ایکس انجام می شود تا پوسیدگی دندان تایید شود. سپس در زمان مراجعه بیمار، دندان بی حس شده و از فرز برای سوراخ کردن دندان ها و برداشتن بخش پوسیده استفاده می شود. بعد از این مرحله سوراخ ایجاد شده استریل و با مواد پرکردنی پر می شود.

در مقایسه با روش سنتی، پر کردن دندان و تشخیص پوسیدگی با استفاده از لیزر به این صورت انجام می شود که در ابتدا با طول موج خاصی از لیزر می توان بخش پوسیده دندان را مشخص کرد. بدین صورت که موج لیزر استفاده شده برای تشخیص پوسیدگی بعد از برخورد با دندان با طول موج های مختلف منعکس می شود و بدین صورت نقاط پوسیده مشخص می شود.

پس از تشخیص پوسیدگی لیزر این توانایی را دارد که پوسیدگی دندان را بدون درد از بین ببرد و نیاز به مسکن و بی حس‌کننده های بدون نسخه را از بین می برد. برداشتن محل پوسیدگی بطور دقیق انجام می شود چرا که بخش های پوسیده دارای آب بیشتری هستند و به این واسطه این بخش ها توسط لیزر حذف می شوند و به بافت سالم آسیب نمی رسد.

بعد از برداشتن بخش های پوسیده باید محل بطور دقیق استریل و ضدعفونی شود تا خطر عفونت باکتریایی کم شود. گفتنی است که لیزر این کار را همزمان با برداشتن بخش پوسیده انجام می دهد.

در انتها نیز مواد پرکردنی که در محل حفره ایجاد شده قرار می گیرند باید سفت شوند که این کار بخوبی توسط لیزر انجام می شود.

نمونه درمان های انجام شده با لیزر توسط دکتر علیرضا میرزایی

fractomy laser2

 

درمان پیگمنتیشن

انجام خدمات دندانپزشکی با لیزر نیاز به مهارت، تخصص و تجربه کافی دارد. آقای دکتر  علیرضا میرزایی دوره های تخصصی لیزر دندانپزشکی را در دانشگاه آخن آلمان  گذرانده و دارای سال ها تجربه در زمینه کار با لیزر دندانپزشکی است. در کلینیک ایشان خدمات دندانپزشکی لیزر با بهترین کیفیت انجام می شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد دندانپزشکی بدون درد خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد میدهیم .

 

دکتر علیرضا میرزائی
  • دانش آموخته لیزر از دانشگاه RWT آخن آلمان
  • مشاور عالی بخش لیزر دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی
  • مدرس رسمی Institute of Esthetic & Restorative Dentistry آلمان
  • مدرس بخش لیزر آکادمی اندودانتیکس های ایران

برای دریافت بهترین راهکار و مشاوره برای اصلاح طرح لبخند ، بازسازی دندان های از دست رفته و تجربه دندانپزشکی بدون درد با مطب دکتر علیرضا میرزائی ۰0114423450322391662 –021 تماس بگیرید.

و یا پیام خود را در فرم ارسال پیام برای ما بفرستید »

شماره واتساپ ۰۹۳۸۳۸۰۱۵۳۴ 

Choose your preferred day and time.

Contact you – free consultation